Dívčí hrady/Děvičky
Nachází se na vápencové skále vypínající se do nadmořské výšky 428 metrů. Od roku 1964 je chráněn jako kulturní památka. Hrad je poprvé zmiňován roku 1222 pod názvem Dewiczky jako pomezní zeměpanský hrad v královském držení. Zachovány jsou obvodové zdi a renesanční bašta se střílnami. Romantická zřícenina se nachází v chráněné krajinné oblasti Pálava, kde tvoří krajinnou dominantu. Přístup je po zelené turistické značce od parkoviště aut v obci Pavlov, v tomto případě měří trasa zhruba 1,2 km.
Sirotčí hrádek
Je zřícenina gotického hradu, která se nachází nad vsí Klentnice v Pavlovských vrších. Počátky zdejšího hradu sahají do 13. století, kdy jej vystavěli Wehingenové, hrad poté patřil Lichtenštejnům a Ditrichštejnům, v 16. století zpustl. Od roku 1964 je chráněn jako kulturní památka.
Svatý kopeček
Přírodní rezervace Svatý kopeček byla vyhlášena v roce 1946 na rozloze 37,2 ha k ochraně bradla z jurských vápenců nad Mikulovem. Svatý kopeček je jeden z kopců Pavlovských vrchů o výšce 363 m. Tvoří spolu se zvonicí a kaplí Sv. Šebestiána významnou krajinnou dominantu nad Mikulovem. Menší kaple sv. Rosálie a kaple sv. Barbory se nachází za těmito dvěma dominantami.
Kočičí skála
Přírodní památka Kočičí skála, se nachází vedle silnice vedoucí z Mikulova do Klentnice. Důvodem vyhlášení je ochrana vápencového skalního útvaru s typickou pálavskou stepní květenou. V areálu přírodní památky se nacházejí také body Základní geodynamické sítě a základního výškového bodového pole ČR.
Novomlýnské nádrže
Vodní dílo Nové Mlýny je kaskáda tří přehradních nádrží na řece Dyji pod Pavlovskými vrchy na jihu Moravy, na rozhraní okresů Břeclav a Brno-venkov. Nazývá se podle stejnojmenné osady pod poslední hrází. Nádrže byly postaveny v 70. až 80. letech 20. století, aby zamezily každoročním záplavám a zvýšily intenzitu zemědělské výroby. Hlavním důvodem výstavby byly plány socialistického hospodářství na rozsáhlé systémy zavlažovacích kanálů.
Jeskyně na Turoldu
Hlavní těleso bradla Turold (vrchol v nadmořské výšce 385 m) je tvořeno ernstbrunnskými vápenci jurského stáří, ve kterých je vyvinut systém jeskyní, dnes nazývaný jako jeskyně Na Turoldu.
Lednicko-valtický areál
Lednicko-valtický areál je krajinný celek o rozloze 300 km2 v okrese Břeclav při hranici s Rakouskem, od prosince 1996 zapsán do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Je pokládán za nejrozsáhlejší komponovanou krajinu v Evropě a možná i na světě.
Zámky:
Lednice, Valtice
Roztroušené drobné stavby:
Apollónův chrám, Belveder, Dianin chrám, Hraniční zámeček, Janův hrad, Kaple sv. Huberta, Kolonáda na Rajstně, Lovecký zámeček, Maurská vodárna, Akvadukt, Minaret v lednickém zámeckém parku, Nový dvůr, Obelisk, Rybniční zámeček, Tři Grácie, Zámeček Lány, Zámeček Pohansko
Archeologická naleziště:
staroslovanské hradiště Pohansko, hradiště u Nejdku, tvrziště Aloch
Přírodní památky a rezervace
NPP Pastvisko u Lednice, NPP Rendez-vous, NPR Lednické rybníky, NPR Slanisko u Nesytu, PP Kamenice u Hlohovce, PP Jezírko Kutnar, PP Květné jezero, PR Františkův rybník, PřP Niva Dyje
Aqualand Moravia
Je akvapark v obci Pasohlávky. Jeho kapacita činí 8 000 návštěvníků a vodní plocha má rozlohu přes 3 000 m². Součástí aquaparku je 16 bazénů, 24 tobogánů a skluzavek, 30 typů saun, wellness zóna (římské a sluneční lázně), restaurace a 7D kino.
Pro termální bazén aquapark využívá geotermální vrt Mušov s teplotou 46 °C.
Kozí hrádek
Kozí hrádek patří k jedné ze tří skalnatých dominant města Mikulova. Po nedávných terénních úpravách se tato lokalita stala volně přístupným odpočinkovým centrem.